یادگیری تلفظ صحیح هنگام آموختن یک زبان جدید به تقویت مهارت‌های مکالمه و بالا رفتن اعتماد به نفس در زبان‌آموزان کمک می‌کند. ادا کردن صحیح کلمات هنگام مکالمه به ویژه در زبان‌های خارجی نظیر انگلیسی باعث می‌شود افراد به راحتی متوجه منظور شما شوند و در نتیجه برقراری ارتباط با افراد خارجی زبان آسان‌تر می‌شود.

یکی از مشکلات یادگیری زبان انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان، عدم ارتباط با سخنگویان native است. این امر موجب می‌شود که زبان‌آموزان نتوانند انگلیسی طبیعی و واقعی را در مکالمات روزمره بشنوند به همین دلیل در یادگیری تلفظ انگلیسی به مشکل برمی‌خورند. در این مطلب از وبلاگ نیمکت راه‌های یادگیری تلفظ زبان انگلیسی را به شما می‌آموزیم.

به خودتان زمان دهید.

در آغاز تمرین زبان ممکن است نتوانید مانند یک انگلیسی‌زبان سخن بگویید و این طبیعی است. به خودتان زمان بدهید و هر روز تمرین کنید. در ابتدا ممکن است صداها از نظر شنیداری آن طور که مایل هستید به گوش نرسند. اما در طول زمان یاد می‌گیرید که جملات را با تلفظ و سرعت درست بیان کنید. فراموش نکنید تلفظ یک مهارت فیزیکی است، پس برای یاد گرفتن آن باید آن را به دفعات انجام دهید. زمانی مشخص را کنار بگذارید و تلفظ حروف و کلماتی که در آن مشکل دارید تکرار کنید. حروف را با صدای بلند تکرار کنید.

تند حرف نزنید.

بسیاری از زبان‌آموزان تصور می‌کنند برای اینکه روان صحبت کنند، باید سریع حرف بزنند. این تصور کاملا غلط است. بیش از حد سریع حرف زدن اشتباهات شما را در تلفظ کلمات انگلیسی تشدید می‌کند و باعث می‌شود این طور به نظر بیاید که استرس دارید. آهسته صحبت کردن به شما فرصت می‌دهد روی حرف‌هایتان فکر کنید همچنین باعث می‌شود بتوانید روی تلفظ صحیح کلمات تمرکز کنید.

به حرکت لب‌ها، دهان و زبان دقت کنید.

هنگام تولید هر صدا به حرکت دهان توجه کنید و برای تولید صدا‌های جدید ابتدا حرکت و جاگیری زبان و دهان را بررسی کنید. به عنوان مثال، برای تولید صدای th نوک زبان را بین دندان‌های جلو قرار دهید به طوری که نوک زبان از میان دندان‌ها بگذرد و سپس بدمید. این کار را جلوی آینه تمرین کنید و به حرکت دهان خود توجه کنید. هنگام دیدن فیلم و یا ویدیوهای آموزشی به دهان گوینده و نوع حرکت لب‌ها و زبان توجه کنید و سعی کنید هنگام یادگیری تلفظ همان حرکات را تکرار کنید.

هنگام یادگیری تلفظ به حرکت لب‌ها، دهان و زبان هنگام دقت کنید.

هنگام یادگیری تلفظ به حرکت لب‌ها، دهان و زبان هنگام دقت کنید.

بلند کتاب بخوانید.

هنگامی که چیزی را روخوانی می‌کنید، به طور ناخودآگاه با سرعت یکنواخت پیش می‌روید. اگر به مشکلی برخورد کنید، مثل لغتی سخت یا جمله‌ای طولانی، این سرعت یکنواخت دچار تغییر می‌شود. اگر با صدای بلند روخوانی کنید، به خوبی می‌توانید متوجه این تغییر سرعت شوید. این تکنیک به شما کمک می‌کند که نه تنها با سرعت یکپارچه و قابل فهم سخن بگویید بلکه باعث می‌شود مکث‌ها و استرس‌های کلمات را نیز به درستی و با دقت ادا کنید.

روی صدا‌هایی که در فارسی وجود ندارند تمرکز کنید.

بی‌شک سخت‌ترین بخش تلفظ کلمات انگلیسی، تولید صدا‌هایی است که در زبان مادری شما وجود ندارند. توجه داشته باشید که تعداد صداهای انگلیسی، خیلی بیشتر از صداهای فارسی است. بنابراین شما باید تلفظ این صدا‌ها را تمرین کنید. به عنوان مثال، تلفظ حرف th که در فارسی وجود ندارد برای افراد غیر انگلیسی زبان سخت‌تر است. برای اینکه بتوانید چنین صدا‌های را تولید کنید، ابتدا باید توانایی تشخیص آن‌ها را به دست بیاورید.

نتیجه‌گیری

همانطور که می‌بینید یادگیری تلفظ با تمرین و تکرار به آسانی امکان‌پذیر است. برای آموختن تلفظ صحیح باید برای آن زمان بگذارید. با انجام تمرین روزانه و توجه به تلفظ درست کلمات می‌توانید خودتان مانند یک انگلیسی‌زبان صحبت کنید و به آسای با سایر انگلیسی زبانان مکالمه داشته باشید. در صورتی که مایل هستید زبان انگلیسی و بسیاری از زبان‌های دیگر را به صورت حرفه‌ای بیاموزید، می‌توانید به سایت آموزش زبان نیمکت مراجعه کنید. در کلاس زبان آنلاین نیمکت زبان‌های رایج دنیا توسط اساتید مجرب نیمکت آموزش داده می‌شود و به کمک جلسات آزمایشی رایگان یادگیری برای شما آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود.