جملات امری یکی از ۴ انواع جمله یعنی جملات اخباری، پرسشی، تعجبی و امری هستند. جملات امری تقاضا، دستور و یا دستورالعملی را مستقیما به شنونده داده و معمولا با افعال حرکتی اغاز می‌شوند. این جملات در مکالمات روزانه بسیار کاربرد دارند. به همین علت آموختن گرامر جملات امری در انگلیسی می‌تواند قدمی بزرگ در یادگیری انگلیسی و همچنین تقویت مکالمه انگلیسی باشد.

یادگیری گرامر جملات امری یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموختن زبان است و زبان‌آموزان باید آن را به خوبی آموخته و از آن در زمان‌های درست استفاده کنند. در مواردی که شما درخواستی برای انجام کاری دارید، باید آن را در قالب یک جمله امری بیان کنید. در این مطلب از وبلاگ نیمکت راجع به گرامر جملات امری و ساختار آن صحبت خواهیم کرد.

 

فاعل ضمنی در جملات امری

فاعل جملات امری معمولا «تو» است. همانطور که از ظاهر جملات امری در فارسی پیداست فاعل این جملات اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شود و در زبان انگلیسی نیز به همین صورت است. برای مثال در جمله Eat your lunch (غذایت را بخور) این جمله امری با فعل eat (خوردن) آغاز شده و عملکرد آن یک دستور یا امر است. فاعل جمله «تو» است که در حال گفته شدن به اوست در حالی که حضور این فاعل را به طور مستقیم در جمله احساس نمی‌کنیم. با توجه به محتوای کلی جمله که امری است فاعل می‌تواند از این جمله حذف شود و شنونده همچنان آن را متوجه خواهد شد.

در ادامه لازم به ذکر است که فاعل جملات امری همیشه حذف نمی‌شوند. به جمله «Potter…Tell them I mean no harm» از کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ که توسط پروفسور آمبریج گفته شده است دقت کنید. در این مثال آمبریج در حال دستور دادن به هری برای حمایت او در برابر سِنتورها یا همان حیوانات افسانه‌ای بود که ابتدا او را صدا زد و سپس دستور خود را بیان کرد. در این جمله، tell فعل و دستور مستقیم و Potter فاعل جمله است و معنی جمله این است که «پاتر … به آن‌ها بگو که قصد اذیت کردن و آسیب رساندن به آن‌ها را ندارم.»

 

امر مثبت و منفی

جملات امری هم می‌توانند مثبت باشند که در این حالت به کسی برای انجام کاری دستور می‌دهند و هم می‌توانند منفی باشند که در این حالت آن شخص را از انجام کاری باز می‌دارند. در ادامه مثال‌هایی را از جمله امری مثبت و منفی برایتان آورده‌ایم:

 

توضیح معنی جمله امری مثبت
ما در جمله امری با فعل مثبت go درحال بیان این دستور هستیم که شخص مقابل به مدرسه برود. «هر روز به مدرسه برو.» ”.Go to school every day“
توضیح معنی جمله امری منفی
ما در جمله امری با فعل منفی شده go درحال بیان این دستور هستیم که شخص مقابل به مدرسه نرود. «هر روز به مدرسه نرو.» ”.Don’t go to school every day“

نحوه مودبانه کردن جملات امری

جملات امری همیشه با فعل مثبت یا منفی شروع نخواهند شد. از آنجایی که این جملات می‌توانند غیر مودبانه به نظر برسند یا اجبار را تحمیل کنند شما می‌توانید از کلماتی همانند please (لطفا) استفاده کنید تا پیام خود را ملایم‌تر کنید. برای مثال می‌توانید به جای جمله ”Go to school every day“ جمله ”Please go to school every day“ را بگویید و تنها تفاوت آن این است که کلمه please (لطفا) در جمله دوم، کمی از بار امری آن کم می‌کند. دقت داشته باشید که در این حالت نیز جمله مادامی که تقاضا یا دستوری را صادر می‌کند، امری است اما محترمانه‌تر.

علاوه بر این، شما می‌توانید از قیدها نیز در این جمله استفاده کنید تا نحوه انجام فعل را نیز به شخص مقابل بگویید. برای مثال به جای Run (بدو) می‌توانیم بگوییم Run fast (سریع‌تر بدو). در این مثال قید fast (تند، به تندی) فعل جمله را که دویدن است توصیف می‌کند و نحوه انجام آن را بیان می‌کند.

 

مثال‌های بیشتر

همانطور که قبلا گفته شد جملات امری جهت صادر کردن دستور، درخواست و یا نصیحت استفاده می‌شوند. عموما این جملات به افراد می‌گویند که کاری را انجام دهند. در ادامه مثال‌هایی را برای فهم بهتر عملکرد این جملات مشاهده می‌کنید.

جملات امری معمولا با یک نقطه به اتمام می‌رسند اما گاهی با علامت تعجب، آن هم زمان‌هایی است که دستور داده شده از شدت بالایی برخوردار باشد و نیازمند این باشد که شخص مقابل دستور بیان شده را فورا انجام دهد. در مثال‌های پایین از جملات امری، مشاهده خواهید کرد که هر کدام به نوعی در حال صدور دستوری هستند.

 

سیب زمینی‌ها رو بده. Pass the potatoes.
بکش کنار! Move out of the way!
در حمام رو ببند. Shut the bathroom door.
بافت پشمی من را پیدا کن. Find my wool sweater.
ساعت ۷ آنجا باش. Be there at seven.
اتاقت رو تمیز کن. Clean your room.
تا ظهر این‌ها رو کامل کن. Complete these by noon.
کلاه قرمز رو مد نظر داشته باش. Consider the red hat.
منتظر ما نمون. Don’t Wait for us.
گمشو! Get out!
اطمینان حاصل کن که لباس‌های تابسانی رو جمع می‌کنی. Make sure you pack summer clothes.
ادی را انتخاب کن، نه استیون را. Choose Eddie, not Steven.
لطفا ساکت باش. Please be quiet.
این بازی رو با من انجام بده! Play this game with me!
خفه شو! Shut up!

تشخیص جملات امری

اولین نشانه تشخیص جملات امری نقطه‌ها هستند. بیشتر این جملات با یک نقطه به پایان رسیده و گاهی هم با علامت تعجب. فقط مراقب باشید زیرا تنها جملات امری نیستند که با علائم نگارشی نقطه یا تعجب پایان می‌یابند و آن‌ها اولین چیزی هستند که در شناسایی این نوع جملات ممکن است به آن‌ها توجه کنید.

در ادامه به فعل‌ها در این جملات امری نگاهی بیاندازید. عموما جملات امری با فعل اغاز شده و دستور یا تقاضایی را صادر می‌کنند. فاعل نشانه‌ای دیگر است. آیا فاعلی میبینید؟ معمولا فاعل جملات امری بصورت ضمنی است (سر بسته و غیر مستقیم است) نه اینکه بطور مستقیم بیاید.

 

اصلی‌ترین هدف جملات امری مطرح کردن دستورالعمل، درخواست کردن، دستور، تقاضا، دعوت و یا نصیحت است. به تعدادی مثال دیگر به همراه عملکردهای این جملات نگاهی بیاندازید.

 

فر را قبل از استفاده داغ کنید. Instruction Preheat the oven.
از اسپری پخت و پز در ماهی تابه استفاده نمایید. Instruction Use cooking spray in the pan.
همه کوکی‌ها را نخور/ نخورید. Request or demand Don’t eat all the cookies.
از غذا دادن به سگ با بشقابت دست بردار. Request or demand Stop feeding the dog from your plate.
آخر این هفته با ما بیا بیرون. Invitation Come out with us this weekend.
لطفا به صرف نوشیدنی به ما بپیوندید. Invitation Please join us for drinks.
سگ دوبرمن را انتخاب کن، نه شپرد را. Advice Choose the Doberman Pinscher, not the German shepherd.
قبل از اینکه از خیابان رد شوی، هر دو طرف آن را نگاه کن. Advice before you cross the street, watch both sides.

سخن پایانی

در این مطلب از وبلاگ نیمکت راجع به گرامر جملات امری مثبت و منفی، استفاده‌های آن، راه‌های تشخیص و نحوه مودبانه کردن این نوع از جملات صحبت کردیم و به همراه جملات نمونه بسیار سعی کردیم تا آن را قابل درک کنیم. درصورتی که می‌خواهید زبان خود را تقویت کنید می‌توانید از اساتید وبسایت آموزش آنلاین زبان نیمکت استفاده نمایید و در زمان و مکان دلخواهتان با استاد مورد علاقه‌تان کلاس داشته باشید و بدون هیچ دغدغه‌ای تنها به یادگیری زبان فکر کنید.