هنگامی که صحبت از یادگیری زبان‌های خارجی می‌شود، فرانسوی یکی از پر طرفدارترین زبان‌ها به شمار می‌رود. به دلیل وجود جاذبه‌های توریستی فراوان و زیبایی‌های کشور فرانسه بسیاری به سمت یادگیری این زبان کشیده می‌شوند. فرانسوی در طول تاریخ با تغییر و تحولاتی رو به رو شده است. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به تاریخچه زبان فرانسوی بیاندازیم.

در گذشته درباره نکاتی که باید قبل از یادگیری زبان فرانسوی بدانید، صحبت کردیم. حال می‌خواهیم بدانیم که این زبان زیبا و شیرین چگونه در طول تاریخ تغییر کرده و به زبان فرانسوی کنونی تبدیل شده است؟ فرانسوی یک زبان رومی است که از زبان لاتین عامیانه ریشه گرفته است. شکل‌های اولیه این زبان به دو نوع فرانسوی باستان و فرانسوی میانه تقسیم می‌شود. در ادامه تاریخچه زبان فرانسوی را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم.

کشور فرانسه کنونی، در گذشته‌های دور بخش مهمی از یک سرزمین پهناور در غرب اروپا به نام گل بود. مردم سرزمین گل به زبانی از خانواده زبان مردم بریتانیای باستان صحبت می‌کردند. با هجوم رومیان در قرن دوم قبل از میلاد به ‌تدریج زبان لاتین در بین مردم فرانسه گسترش یافت. البته این زبان با زبانی که در روم استفاده می‌شد تفاوت‌هایی داشت. این زبان نسبت به زبانی که نویسندگان کلاسیک از آن استفاده می‌کردند ساده‌تر بود و قواعد آسان‌تری داشت. فرانسوی‌ها این زبان را به مرور زمان از بازرگانان و سربازان آموختند و کم کم آن را گسترش دادند.

در واقع این زبان توسط مردم عادی آموخته شد و به تدریج ویژگی‌های محلی متمایزی همراه با تفاوت‌های دستوری با لاتینی که در جاهای دیگر صحبت می‌شد، پیدا کرد. این گونه محلی رفته رفته بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و سپس به زبان‌های گالو-رومی تکامل یافت که شامل فرانسوی و نزدیک‌ترین خویشاوندان آن مانند آرپیتان می‌شود.

پاریس - پایتخت فرانسه

تغییرات زبان فرانسوی بعد از انتخاب پاریس به عنوان پایتخت فرانسه

فرانسوی باستان که در حال حاضر به آن ancien français می‌گوینپ، نام زبانی بود که میان سده‌های هشتم تا چهاردهم میلادی در شمال فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفت. از میانه سده چهاردهم این زبان جای خود را به فرانسوی میانه داد. در ابتدای قرن نهم، طایفه‌ای به ‌نام پاریسی‌ها در دهکده‌ای زندگی می‌کردند که در طی سالیان پیشرفت کرد و به شهر پاریس تبدیل شد. مردم این دهکده با لهجه‌ای به نام فرانسیان صحبت می‌کردند که چندان پرطرفدار نبود. اما در سال ۹۸۷ شهر پاریس به عنوان پایتخت فرانسه انتخاب شد و پس از آن لهجه فرانسیان اهمیت فراوانی پیدا کرد. زیرا در دربار سلطنتی به این لهجه صحبت می‌شد و این مسئله باعث شد تا اهمیت سیاسی فراوانی پیدا کند. سرانجام این لهجه به عنوان زبان استاندارد فرانسوی انتخاب شد. البته تفاوت لهجه‌ها هنوز هم در برخی مناطق جنوبی و شمالی فرانسه وجود دارد.

جالب است بدانید در گذشته کشور فرانسه نیز مانند سایر ملل اروپایی به دوران با عظمت یونان باستان توجه داشت و در نتیجه کلمات بسیاری از فرهنگ قدیم یونان به فرانسوی وارد شد. همچنین واژه‌های فراوانی از ایتالیای بعد از رنسانس و حتی از عربی قرض گرفته شده و به سرعت وارد فرانسوی می‌شد. اما هنگامی که این تغییر و تحولات به اوج خود رسید، زبان‌ شناسان با تشکیل فرهنگستان فرانسه تلاش کردند تا این زبان را قاعده‌مند کنند و از ایجاد هرج و مرج در ساختار آن جلوگیری کنند. این فرهنگستان تا امروز اهمیت خود را حفظ کرده و مرجع تصمیم‌ گیرنده درباره صحت و دقت متون رسمی و ورود کلمات و عبارات جدید به فرهنگ لغت است.

نتیجه‌گیری

هر زبانی ممکن است طی سال‌ها دچار تغییرات گوناگونی شود و زبان فرانسوی نیز مانند سایر زبان‌ها با تغییرات مختلفی رو به رو شده است. ما در این مطلب سعی کردیم تا به صورت خلاصه تاریخچه زبان فرانسوی را بیان کنیم. فرانسوی زبانی آهنگین و زیباست که بسیاری را به یادگیری ترغیب و علاقه‌مند می‌کند. اگر شما نیز به یادگیری زبان فرانسوی علاقه دارید، می‌توانید به سایت آموزش زبان نیمکت مراجعه کنید و با رزور اولین جلسه کلاس زبان آنلاین به صورت رایگان آموختن فرانسوی را آغاز کنید. همچنین در بخش انتخاب اساتید نیمکت می‌توانید با انتخاب استاد مورد نظرتان علاوه بر فرانسوی هر زبانی را به آسانی بیاموزید.