یادگیری زبان دوم می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای پرورش مغز و تقویت خلاقیت ذهن باشد. هنگامی که شما برای آموختن یک زبان جدید تلاش می‌کنید نه تنها به سلامت ذهن‌تان کمک می‌کنید بلکه در نهایت با مجموعه‌ای از ساختار نوشتاری و آثار و فرهنگ‌ یک کشور جدید آشنا می‌شوید.

همه ما از سال‌های اول زندگی به طور طبیعی زبان اول و یا همان زبان مادری را می‌آموزیم. در واقع زبان مادری زبانی است که ما آن را بدون تلاش و کوشش خاصی یاد گرفته، به راحتی به آن زبان صحبت می‌کنیم و از آن برای ارتباط با دیگران و رفع نیازهای خود استفاده می‌کنیم.

فرقی ندارد که در چه سنی باشید، ممکن است به دلایل مختلف تصمیم بگیرید که زبان جدیدی را بیاموزید که قبلا هرگز با آن آشنایی نداشته‌اید. در این مطلب از وبلاگ نیمکت می‌خواهیم درباره اهمیت یادگیری زبان دوم صحبت کنیم و بدانیم که چرا یادگیری زبان جدید اهمیت دارد؟

افزایش تمرکز با یادگیری زبان دوم

تحقیقات نشان می‌دهد که آموختن زبان دوم می‌تواند موجب افزایش تمرکز در افراد شود. در تحقیقی که در مجله Brain and Language به صورت آنلاین منتشر شده است، افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کردند با افرادی که تنها به یک زبان تسلط داشتند مقایسه شدند. نتایج نشان داد که افراد چند زبانه در درک کلمات بهتر از افراد یک زبانه عمل می‌کنند. مطالعات نشان داده است که حتی کسانی که به دو زبان تسلط دارند نیز، می‌توانند در این گروه قرار بگیرند.

افزایش فرصت‌های شغلی

مشاغل بسیاری وجود دارند که به آشنایی و تسلط با زبان‌های خاص نیاز دارند. در چنین حالتی افرادی که به این‌زبان‌ها تسلط دارند شانس و فرصت بیشتری برای استخدام در این گونه مشاغل دارند. یادگیری زبان جدید دنیایی از فرصت‌های شغلی را به روی شما می‌گشاید مخصوصا اگر به دنبال شغلی در خارج از کشور باشید.

مهم نیست که در کجا می‌خواهید مشغول به کار شوید. چه در خارج از کشور و چه در بسیاری از شرکت‌های داخلی، توانایی صحبت کردن به یک زبان دیگر ممکن است همان چیزی باشد که یک موقعیت شغلی را برای شما تضمین می‌کند.

یادگیری زبان دوم می‌تواند به بهبود معاشرت کمک کند.

یادگیری زبان دوم می‌تواند به بهبود معاشرت کمک کند.

بهبود معاشرت با دیگران به کمک زبان دوم

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که با فردی از یک کشور خارجی ملاقات کرده باشید در این حالت تنها راه برای اینکه بتوانید با وی ارتباط برقرار کرده و یا صرفا یک مکاله ساده داشته باشید، دانستن زبان است. یادگیری زبان دوم می‌تواند شما را با افراد جدید و در نتیجه با فرهنگ جدید و سبک زندگی افراد در سایر کشورها آشنا کند. یادگیری زبان جدید می‌تواند به برون‌گرایی و ارتباط بیشتر با افراد دلخواه‌تان کمک کند. در واقع آموختن زبان دوم راهی است برای آشنایی با افرادی که در گذشته امکان مکالمه با آن ها را نداشتید. به یاد داشته باشید که هیچوقت برای بیرون آمدن از صدف‌تان و ارتباط گرفتن با دنیا دیر نسیت.

بهبود عملکرد در زمینه‌های علمی

یادگیری زبان دوم منجر به مهارت‌های شناختی بهتر می‌شود. در نتیجه دانشجویان دو زبانه نسبت به همکلاسی‌های خود در تمرکز و انجام چند کار به صورت همزمان موفق‌تر هستند. این افراد آمادگی این را دارند که در آزمون‌های استاندارد بهتر عمل کنند. همچین هرچه تعداد زبان‌هایی که می‌دانند بیشتر باشد امکان دسترسی به منابع علمی نامحدود برای آن‌ها فراهم می‌شود و می‌توانند در زمینه‌ها علمی و تحقیقاتی بهتر از سایرین عمل کنند.

افزایش اعتماد به نفس

وقتی برای دستیابی به چیزی تلاش می‌کنیم و در نهایت به موفقیت می‌رسیم، اعتماد به نفس ما افزایش می‌یابد، هرچند اندک. حتی یک مکالمه ۳۰ ثانیه‌ای با یک بومی زبان می‌تواند اعتماد به نفس را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، زیرا می‌دانیم این کاری است که قبلاً قادر به انجام آن نبودیم. این مسئله باعث می‌شود که برای یادگیری بیشتر، تلاش کرده و همچنین در سایر مراحل زندگی نیز اعتماد به نفس بالاتری داشته باشیم. به خاطر بسپارید که اعتماد به نفس بالاتر موجب پیشرفت و موفقیت بیشتر می‌شود.

نتیجه‌گیری

مواردی که گفتیم تنها برخی از ده‌ها دلیلی است که نشان می‌دهد باید به فکر یادگیری حداقل یک زبان به عنوان زبان دوم باشیم. به کمک زبان دوم می‌توانیم وارد دنیای جدید از مکالمات و ارتباطات شویم که قبلا هرگز آن را تجربه نکرده‌ایم. در صورتی که شما هم مایل هستید که آموختن یک زبان جدید را آغاز کنید و با فرهنگ و نوع زندگی در سایر کشورها آشنا شوید می‌توانید با مراجعه به سایت آموزش زبان نیمکت زبان مورد نظر خود را انتخاب کرده و از آموزش اساتید مجرب نیمکت بهرمند شوید. در نیمکت زبان‌های مختلفی نظیر انگلیسی، فرانسوی، روسی، چینی، کره‌ای، ژاپنی، اسپانیایی و بسیاری دیگر از زبان‌های رایج دنیا تدریس می‌شود. کافی است تصمیم بگیرید و اولین جلسه کلاس آنلاین خود را به صورت رایگان رزرو کنید.