هنگام یادگیری زبان انگلیسی ممکن است با کلماتی مواجه شوید که دارای تلفظ یکسان و نوشتار متفاوت هستند. به این کلمات هوموفون یا هم‌آوا گفته می‌شود. تشخیص این نوع کلمات به دلیل داشتن تلفظ یکسان به ویژه در شنیدار کمی سخت است. زیرا فرد باید با توجه به چیزی که شنیده است تلاش کند تا معنای کلمه مورد نظر را که در جمله مفهوم درستی دارد، تشخیص دهد.

تمام کسانی که انگلیسی را خوب صحبت می‌کنند این حقیقت را می‌دانند که انگلیسی زبان عجیبی است. انگلیسی پر است از کلماتی که متفاوت نوشته می‌شوند، ولی یکسان خوانده می‌شوند مانند (to, two, too). به همین دلیل یادگیری کلمات هوموفون یا هم‌آوا اهمیت زیادی دارد. در این مطلب از وبلاگ نیمکت قصد داریم تا شما را با این کلمات و راه‌های تشخیص آن‌ها آشنا کنیم.

زبان انگلیسی از ۴۴ آوا و ۲۶ حرف ساخته شده است و با کنار هم قرار گرفتن آن‌ها بیش از ۴۷۰۰۰۰ کلمه در زبان انگلیسی ایجاد شده‌ است. برخی از این کلمات دارای تلفظ یکسان اما شکل نوشتاری و معنایی متفاوتی هستند. برای مثال کلمات Write و Right را در نظر بگیرید. هر دو کلمه تلفظ یکسانی دارند اما معنای هر یک متفاوت است. کلمه اول، یک فعل به معنای «نوشتن» است و کلمه دوم به معنای «راست» است. همچنین همان‌طور که مشاهده می‌کنید شکل نوشتاری این دو کلمه نیز با یکدیگر متفاوت است.

بهترین راه برای تشخیص دادن کلمات هوموفون توجه کردن به جملات است. با بررسی اینکه کلمه مورد نظر در چه حالتی می‌تواند در جمله معنی پیدا کند، می‌توانید معنای آن‌ها را به درستی تشخیص دهید. به مثال زیر توجه کنید:

I write a new book this year.

من امسال یک کتاب جدید می‌نویسم.

اگر این جمله برای شما قابل مشاهده نباشد و تنها به صورت شنیداری با فردی در حال مکالمه باشید، با شنیدن کلمه Write و شنیدن کلمه Book پس از آن می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که مخاطب شما در حال صحبت کردن درباره «نوشتن» است. واضح است که در چنین جمله‌ای امکان ندارد منظور شخص کلمه Right به معنی «راست» باشد.

 

چند مثال از کلمات هوموفون

چند مثال از کلمات هوموفون

هنگامی که جملاتی شامل کلمات هوموفون یا هم‌آوا را می‌شنوید، باید به سایر اجزای جمله و کلمات آن توجه کنید. با کمک معنای سایر کلمه‌های یک جمله می‌توانید به راحتی معنای کلمات هم‌آوا را حدس بزنید. در ادامه چند مثال دیگر از این کلمات برای شما آورده‌ایم.

کلمات Here به معنی «اینجا» و Hear به معنی «شنیدن»

I live here.

من اینجا زندگی می‌کنم.

I hear your voice.

من صدای تو را می‌شنوم.

 

کلمات Eight به معنی «هشت» و Ate حالت گذشته فعل «خوردن»

I will buy eight books today.

من امروز ۸ کتاب خواهم خرید.

He ate a sandwich last night.

او دیشب یک ساندویچ خورد.

 

کلمات Meet به معنی «ملاقات کردن»‌ و Meat به معنی گوشت

You will meet my teacher tomorrow.

تو فردا معلم من را ملاقات خواهی کرد.

I do not eat meat.

من گوشت نمی‌خورم.

 

کلمات See به معنی «دیدن» و Sea به معنی «دریا»

I always see a cat on the street.

من همیشه یک گربه در خیابان می‌بینم.

The sea is really beautiful.

دریا واقعا زیباست.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که می‌بینید، با کمی دقت در جملات می‌توان کلمات با تلفظ یکسان و معنای متفاوت را تشخیص داد. برای یادگیری تشخیص این کلمات در حالت نوشتاری باید به املای آن‌ها توجه کرده و آن‌ها را به خوبی بیاموزید. هنگامی که شکل نوشتاری این کلمات را یاد بگیرید می‌توانید به راحتی آن‌ها را در جملات مختلف به کار ببرید. آموختن انگلیسی به ویژه آموختن کلمات هوموفون نیاز به تمرین، تلاش و دقت دارد. در صورتی که مایل هستید زبان انگلیسی و یا سایر زبان‌ها نظیر فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی و بسیاری زبان‌های دیگر را به صورت حرفه‌ای بیاموزید، می‌توانید به سایت آموزش زبان نیمکت مراجعه کنید. در کلاس زبان آنلاین نیمکت زبان‌های رایج دنیا توسط اساتید نیمکت آموزش داده می‌شود و به کمک جلسات آزمایشی رایگان یادگیری برای شما آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود.