یادگیری یک زبان جدید همیشه با چالش‌هایی همراه است. زیرا نیازمند یادگیری الفبا و قواعدی جدید است که تاکنون با آن‌ها مواجه نشده‌اید. حال بیاید فرض کنیم که یک زبان بیش از یک الفبا داشته باشد! سخت به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ مردم کشور ژاپن از سه الفبای مختلف در سیستم نوشتاری خود استفاده می‌کنند. در اینجا با انواع الفبای ژاپنی آشنا می‌شویم.

اگر شما به فرهنگ کشور ژاپن علاقمند باشید و درباره آن جستجو کرده باشید، قطعا به خطوط نوشتاری متفاوت آن‌ها پی برده‌اید. افرادی که به دیدن انیمه و یا خواندن مانگا نیز علاقه دارند همواره با الفباهای مختلف و نوع نوشتار متفاوت در زبان ژاپنی مواجه شده‌اند. زبان‌های مختلف در دنیا را می‌توان به کمک الفبای متفاوت آن‌ها تشخیص داد. اما در این میان زبان ژاپنی دارای سه نوع الفبا است که در جاهای مختلفی کاربرد دارند و هر یک به صورت متفاوتی نوشته می‌شوند.

هیراگانا

الفبای هیراگانا یکی از دو خط هجانمای زبان ژاپنی است که در کنار کاتاکانا از مولفه‌های اصلی سامانه نگارش زبان ژاپنی محسوب می‌شود. هیراگانا و کاتاکانا دو خط هجانما در زبان ژاپنی هستند که در آن‌ها هر کاراکتر نمایان‌گر یک هجا است. به جز حرف ن، زبان ژاپنی هیچ حرف بی صدایی ندارد که به ساکن بخورد. در واقع تمامی هجاها در این زبان به یک حرف صدادار ختم می‌شوند. برای مثال هر یک از کاراکترهای آ، کا، می به حروف صدادار ختم می‌شوند.

 

الفبای ژاپنی هیراگانا

الفبای ژاپنی هیراگانا

یادگیری الفبای هیراگانا نسبتا ساده است. زیرا هر کاراکتر همان‌گونه که نوشته می‌شود، خوانده می‌شود. و از آنجایی که تقریبا تمامی کاراکترها به حروف صدادار ختم می‌شوند خواندن، یادگیری و نوشتن آن‌ها آسان است. هیراگانا از ۴۶ حرف یا بهتر است بگوییم هجا ساخته شده است. از هیراگانا برای نوشتن واژه‌های بومی ژاپنی که دارای کانجی نیستند یا کانجی آن‌ها کم‌استفاده می‌شود، کاربرد دارد. در صورتی که کانجی کلمات بیش از حد رسمی باشد و یا کلمات برای بیننده ناشناخته باشد نیز از هیراگانا استفاده می‌شود.

کاتاکانا

الفبای کاتاکانا حروفی مانند هیراگانا را شامل می‌شود با این تفاوت که طرز نوشتن آن‌ها فرق دارد. یعنی هجاهای موجود در هیراگانا، در کاتاکانا نیز وجود دارند اما شکل نوشتاری متفاوتی را شامل می‌شوند. در واقع هر حرف در کاتاکانا تکه‌ای بریده شده از کانجی است. به علت پیچیدگی کانجی برخی بخش‌های حروف شکسته و ساده شده است که این حروف ساده شده کاتاکانا را تشکیل می‌دهند. نوشتن الفبای کاتاکانا بسیار راحت است زیرا از چرخش‌های کوتاه و مستقیم قلم و گوشه‌های تیز تشکیل شده است که باعث می‌شود بتوانیم آن‌ها را راحت‌تر بیاموزیم.

در واقع تا اینجا متوجه شدیم که هر کلمه را می‌توان به دو نوع در زبان ژاپنی نوشت. هیراگانا و کاتاکانا. شاید با خود فکر کنید که چرا کلمات با دو الفبا نوشته می‌شوند؟ به این علت که از هیراگانا برای نوشته‌ها و کلمات بومی استفاده می‌شود در حالی که کاتاکانا برای نوشتن کلمات خارجی وارد شده به زبان ژاپنی است. برای مثال کلمه «کُت» که از انگلیسی به صورت coat به ژاپنی وارد شده است همان‌گونه نیز تلفظ می‌شود. برای نوشتن چنین کلمه‌ای از کاتاکانا استفاده می‌شود. اصطلاحات فنی و علمی همچون نام حیوانات، گیاهان، گونه‌ها ، کانی‌ها و قطعات مکانیکی اغلب به کاتاکانا نوشته می‌شوند.

 

چند کانجی پر کاربرد در الفبای ژاپنی

چند کانجی پر کاربرد در الفبای ژاپنی

کانجی

کانجی در واقع حروف چینی هستند که در ژاپنی استفاده می‌شوند. این حروف به معنای کلمات و عبارات استفاده می‌شوند و به‌عنوان نمادهای تصویری در نظر گرفته می‌شوند. کانجی دارای بیش از 2000 نماد است و در نوشتن متن‌های رسمی، اسامی و عناوین استفاده می‌شوند. در واقع هر کانجی به جای اینکه یک کلمه با چند حرف و هجا باشد، تصویر و یا نمایه‌ای از آن کلمه است. کانجی‌ها معمولا پیچیده هستند برای همین یادگیری آن‌ها نسبت به دو الفبای ژاپنی دیگر سخت‌تر است.

نتیجه‌گیری

در یادگیری زبان ژاپنی با سه نوع الفبای مختلف مواجه می‌شویم: هیراگانا، کاتاکانا، کانجی. از آن‌جایی که کانجی شکل ظاهری پیچیده‌تری دارد و تعداد نمایه‌های آن بسیار زیاد است، توصیه می‌شود که برای یادگیری ژاپنی از الفباهای هیراگانا و کاتاکانا شروع کنید. این دو الفبا ساده‌تر هستند و در نتیجه در زمان کوتاه‌تری می‌توان آن‌ها را آموخت. در صورتی که مایل به یادگیری زبان ژاپنی با الفباهای جالب و متفاوت آن هستید، می‌توانید به سایت آموزش زبان نیمکت مراجعه کرده و از آموزش و روش‌های اساتید حرفه‌ای و مجرب نیمکت بهره‌مند شوید. نیمکت با در نظر گرفتن جلسات آزمایشی رایگان یادگیری این زبان زیبا را برای شما جذاب‌تر می‌کند.